img

Winners - November 2017:


Best Feature Film:
Diamond Award: First House On The Hill (Matteo Saradini)
Platinum Award: Underset (WangJunlin)
Gold Award: Faith In God (TianJia & RenWei)
Silver Award: The RockMan (Glenn McAllen-Finney)
Bronze Award: Animal Moribus (Octavio Revol Molina)

Best Short Film:

Diamond Awards:
The Outing (Cian Llewellyn)
The Devil's Gun (James Christopher)

Platinum Awards:
The Way Home (Federico Olivetti)
Growers (Sierra Tillman)

Gold Awards:
Hair of the Dog (Sheri Davis)
Small Self (Peter Groynom)

Silver Awards:
Please Read. (Jennifer Marie)
Undatement Center (Chris Esper)

Bronze Awards:
Dee (Mike Edward Stevens)
SAM (Sebastian Faure)

Best Drama:
Diamond Award: Lovers Never Say Goodbye (Christoph-Mert Hagen)
Platinum Award: Truce (John Niespodzianski)
Gold Award: Down Time (Jeff Taver & Mathieu Dinh)
Silver Award: Deirdre (Jo Southwell)
Bronze Award: Pipe Dream (Normann Bjorvand)

Best Horror:
Polaroid Kingdom (Alexandra Boskovich & Maxwell Seiler)

Best Sci-Fi:
Criminals (Gabrielle Hawkins)

Best Thriller:
Suicide Club (Maximilian von Vier)

Best Animation:
Fuga de Alcatraz / Escape from Alcatraz (Rita Figueiredo)

Best Comedy:
Diamond Award: The Birthday Party (GH Ridpath & Noah Ferche)
Platium Award: Every Torture Has A Silver Lining (Dan Tambling)

Best Student Film:
Diamond Award: Yuna's Lunch (Myeongjin Park)
Platinum Award: A River (Tianyang Cong)
Gold Award: Laundry Card (Greg Zglinski)
Silver Award: The Infinite Fun Palace (Sofia Kanarelli)

Best Documentary:
Diamond Award: Steve Halfpenny (Elaine Heney)
Platinum Award: Dear Cancer, Love Stacy (Stacey Summers)
Gold Award: Exilic Trilogy (Arsalan Baraheni)
Silver Award: Beyond the Barrier: Shanghai (Soo Min (Emma) Kim)
Bronze Award: The Eviction (Andy Galloway)

Honorable Mention:
Discovering Heaven (Stephen Gray)

Best Music Video:
Diamond Award: Pardon the Introduction (Nathan Alan Thomas)
Platinum Award: White Jeans (GH Ridpath & Noah Ferche)
Gold Award: The Emoji Song (Adam Volerich)
Silver Award: ONZ - Vandetta feat. Kim Olsen (Amanda Tan)
Bronze Award: I Feel You (Paula Rae Gibson)

Best Short Film Script:
Diamond Award: Voyage (Tiziana Giammarino)
Platinum Award: The Marathon Runner (Scott Dissinger)
Gold Award: Small Self (Peter Groynom)

Best Feature Film Script:
Diamond Award: Stoning The Jasmine (Zaina Deeb)
Platinum Award: Bombed Out (Peter Alan Lloyd)

Best Director:
Diamond Award: Jo Southwell (Deirdre)
Platinum Award: Arsalan Baraheni (Exilic Trilogy)
Gold Award: Elaine Heney (Steve Halfpenny)
Silver Award: Jennifer Marie (Please Read.)
Bronze Award: Chris Niespodzianski (Truce)

Best Actor:
Diamond Award: Lixia Wu (A River)
Platinum Award: Christiaan Tarbox (Small Self)
Gold Award: Josephine Siwko (Laundry Card)
Silver Award: Yifan Luo (Sam)

Best Cinematography:
The Infinite Fun Palace (Sofia Kanarelli)

Best Score:
Diamond Award: Suicide Club (Hilgrove Kenrick)
Platinum Award: Truce (John Niespodzianski)







Previous Winners:
October 2017
September 2017
August 2017
July 2017
June 2017
May 2017
April 2017
March 2017
February 2017
January 2017
December 2016
November 2016
September / October 2016
July/August 2016
June 2016
April 2016
March 2016
January/February 2016
November/December 2015
October 2015